Баулыга эшлекле сәфәр белән Фәрит Мөхәммәтшин килде

2024 елның 19 апреле, җомга

Баулы шәһәрендә, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин җитәкчелегендә, Татарстан халыклары Ассамблеясе Советы Президиумы әгъзалары булды.

Утырыш алдыннан шәһәр кунаклары өчен киң мәдәни программа оештырылды, шул исәптән 4-нче татар гимназиясенә, 2-нче «Рябинка» балалар бакчасына һәм туган якны өйрәнү музеена бару. Һәр ноктада Баулы районы казанышлары күрсәтелде.

Утырыш башланыр алдыннан Фәрит Мөхәммәтшин Баулы районы башлыгы Ильяс Гозәеров озатуында Баулы туган якны өйрәнү музеенда да булды.

Экскурсиядән соң барысы да Муса Җәлил исемендәге мәдәният йортына юл алды. Утырышта катнашучылар рәсми өлешкә кадәр районның милли йолалары һәм традицияләре белән таныштылар. Һәр милли-мәдәни үзәк ризыклар һәм концерт номеры белән өстәл әзерләгән иде.

Татарстан Халыклары ассамблеясе Советы Президиумының күчмә утырышы мәдәният йортының зур концерт залында узды. Фәрит Мөхәммәтшин кунакларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте. Үз чыгышында ул көн тәртибендәге төп сорауларны җиткерде. Шулай ук президиум артында – Татарстан Республикасы Рәисе департаментының эчке сәясәт мәсьәләләре буенча милли сәясәтне гамәлгә ашыру идарәсе башлыгы Данил Мостафин, Ассамблея рәисе урынбасары, Татарстан халыклары Ассамблеясы Советы Башкарма комитеты җитәкчесе Ренат Вәлиуллин һәм Баулы районы башлыгы Ильяс Гозәеров булды.

Ильяс Гозәеров катнашучыларга районда Баулы районында яшәүче халыкларның мәдәниятен саклау һәм үстерү буенча алып барылган эшләр турында сөйләде.

Алга таба сәхнәгә районның милли-мәдәни үзәкләре вәкилләре күтәрелде, алар аерым милли колорит белән нинди чаралар үткәрелүе турында уртаклаштылар – бу исә «ОКрошка» фестивале, «Пельмень-фест» һәм башкалар.

Утырыш, яңгыраган докладлар нигезендә, киләчәккә нәтиҗәләр ясады. Чара Татарстан халыклары Ассамблеясе әгъзаларына Рәхмәт хатлары тапшыру белән тәмамланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: